Az autó történetében mindig is voltak gyártók, melyek olyan embereknek kínálták modelljeiket, akik másra vágytak, mint a sablonos kategóriák. Lehet, hogy a Rolls-Royce a luxusautók csúcsa, míg a Ferrari a sportkocsiknál jelenti ugyanezt, ám az individualisták gyakran túl hivalkodónak találhatják ezeket; ők olyan járműre vágynak, amiről nem szaglik mérföldekről az ára. Nagy-Britanniában a harmincas évektől két manufaktúra is kielégítette az ő igényeiket: a Bristol és a Jensen. A két vállalat autói visszafogottan elegáns és sportos túrakocsik voltak - és azok mind a mai napig -, melyek teljesítményükkel még a maranellói csikókat megszégyenítik. Kettejük közül most a Jensen történetét vetem monitorra; azét az autóét, amely forradalmat csinált az autógyártásban a hatvanas években - olyan forradalmat, melyet senki nem vett észre.
Jensen logó (Forrás) |
1932 Avon Standard Special Sixteen |
1934 Jensen Wolseley 14 HP Special Convertible |
1936 Jensen S-Type 3. 6 Litre V8 |
1938 Jensen HL Type 4.5 Litre V12 (Forrás) |
1948 Jensen PW 4 Litre Straight Eight 5/6 Seater Saloon |
1949 - 1951 Jensen PW / Interceptor Hard Top Coupé |
1949-1957 Jensen PW / Interceptor Convertible |
Austin A40 Sports (Forrás) |
1954 JNSN RLV19 (Forrás) |
1958 Jensen Tempo |
Az alapkivitelt hamarosan követte a jobban felszerelt DeLuxe, ám az igazi ász az 1958-ban bemutatott 541R volt (emlegetik második szériás 541-esként is), amelyet a Sheerline motor három SU HD6 karburátorral szerelt DS-7 változatával szereltek. A 150 lóerőre növelt teljesítménynek köszönhetően a kocsi 200 km/h körüli sebességet ért el, ami az ötvenes évek végének egyik leggyorsabbjává tette. A gyakorlatban csupán 53 (más források szerint 43) autóba szerelték be a DS-7 erőforrást; a 193 legyártott Jensen 541R többi képviselőjébe a hagyományos, kétkarburátoros DS-5-ös került.
1961-ben jelent meg az utolsó széria, az 541S, amely mintegy tíz centivel szélesebb és hosszabb volt a "sima" 541-esnél, hagyományos hűtőmaszkot kapott az addig alkalmazott fedél helyett, és manuális váltó helyett a Rolls-Royce által átalakított négysebességes General Motors Hydra-Matic automata erőátvitelt kapott (mindenesetre az 541S-ből is készült kéziváltós változat, pontosan húsz darab). Az 541-es sorozat gyártását 1961-ben fejezték be; abban az évben az új idők jeleként már elkészült néhány 5. 9 literes Chrysler V8-as motorral szerelt prototípus, és egy nyitott próbakocsi is; összesen 493 (mások szerint 546) darab készült ebből a típusból.
1952 Jensen 541 prototípus (Forrás) |
1958-1961 Jensen 541 R (Forrás) |
1961 Jensen 541 S |
Alig érkeztek meg az első példányok a vásárlókhoz, amikor 1963 októberében a Jensen már a módosított Mk II-es változatot mutatta be. A legnagyobb újdonság a még erőteljesebb 383 köbhüvelykes, vagyis 6. 3 literes Chrysler V8-as alkalmazása volt, amely a maga 330 lóerős teljesítményével lenyűgözte az angol úrvezetőket. Nem véletlenül fűzték a Jensen C-V8 Mk II típushoz utólag azt a megjegyzést, hogy szupersportkocsi volt, még mielőtt a "szupersportkocsi" kifejezés megszületett volna. A második szériás verziót már lehetett baloldalra szerelt kormánnyal is rendelni - ez a potenciális európai, de még inkább az amerikai vásárlóknak szólt -, illetve opcionálisan négysebességes manuális erőátvitellel is kapható volt. 1965-ben jelent meg az utolsó, Mk III-as kivitel, amelyet a cég Roy Salvadorival, az Aston Martinnál hírnevet szerzett versenyzővel a volánja mögött indítottak a snettertoni 24 órás Commanders Cup futamon. Emellett ez a verzió diadalmaskodott az 1965-ös Brighton Speed Trial versenyen, ahol első és második helyen futottak be a Jensen autók, megelőzve a 10 kocsival kivonult gyári Jaguar gárdát! Szintén ezen az eseményen Lord Stratcharron futott egy szenzációs 28 másodperces állórajtos egy kilométeres sprintet. Sokan ezt a kivitelt tartják a legjobban sikerült C-V8-asnak kevesebb krómdíszítésével és gyönyörűen megformált műszerfalával; mindenesetre az Mk III rövid életű volt, hiszen 1966-ban már készen állt az utód Interceptor modell. Az egyik utolsó legyártott C-V8-asba beszerelték azt a technikai újítást, amely hamarosan kiemelte a Jensent korának autós manufaktúrái közül. Ez nem volt más, mint a Ferguson traktorgyár - akik mellesleg a lánctalpas antarktiszi expedíciós járműveket is készítették - által tervezett FF (Ferguson-Formula) öszkerékhajtás-rendszert, amely a nyomatékot 33 : 67 arányban osztotta meg az első és hátsó kerekek között. A kocsi egyszeriben besöpörte a Don Safety Awardot, mint korának legbiztonságosabb - értsd itt: legjobban irányíthatóbb - járműve, ám a C-V8 FF egyedi példány maradt, sőt, nem sokkal később megsemmisült. Végül is a C-V8-ból összesen 500 darab készült, beleértve az FF változatot, valamint egy kabrió prototípust, és egy Mk I-esből kialakított hátratolható ponyvatetős Sedanca deVille karosszériás modellt.
1966 Jensen C-V8 Mk 3 (Forrás) |
1964 Jensen C-V8 Mk 2 (Forrás) |
1965 Jensen C-V8 FF prototípus |
1966 Jensen Interceptor P66 (Forrás) |
1965 Vignale Nova |
1967 Jensen Interceptor Mk 1 |
1970 Jensen Interceptor FF Mk 2 |
1973 Jensen Interceptor SP (Forrás) |
1972 Jensen-Healey Mk I |
1974 Jensen-Healey |
1975 Jensen GT |
1975 Jensen GT |
1976-tól a Jensen csak vegetált; időnként elkészült ugyan egy-egy Interceptor, vagy Convertible, ám 1993-ig ezeknek az autóknak a száma nem valószínű, hogy meghaladta a két tucatot.
1976 Jensen Coupe (Forrás) |
1984-1986 Jensen S4 |
Jensen G-Type prototípus |
Jensen FFF-100 |
Onnan egészen 1997-ig a tetszhalál állapotában volt a cég; akkor pénzügyi befektetők egy csoportja úgy döntött, feltámasztja a még mindig igen jól csengő márkanevet. 1998-ban be is mutatkozott a vadonatúj, S-V8 névre keresztelt roadster. Az autó a klasszikus szépségű C-V8 formajegyeit elevenítette fel, technikája azonban nagyon is modern volt: alumínium karosszériája alatt a Ford Mustang szerkezeti elemei és 4. 6 literes, 325 lovas V8-as motorja rejlik. Szinte még újjá sem született a Jensen, máris tulajdonost váltott 1999-ben; magánbefektetők, és a Brown Trusts kétmillió fontot invesztáltak a vállalkozásba, melynek köszönhetően új gyártelepet építettek, és kifejlesztették az S-V8 kupéváltozatát is. Azután váratlanul bekövetkezett az összeomlás: a Brown Trusts 2002 tavaszán csődbe jutott, és magával rántotta a működését épphogycsak megkezdő Jensent is. Bár John Newall, a cég vezetője több potenciális befektetővel is tárgyalt, az év végén tönkrement a Jensen karosszériaelemeit gyártó cég is, így pénz és beszállítók nélkül a helyzet reménytelenné vált. Október végén megszületett a döntés a felszámolásról, ám kijelentették azt is, hogy eladják a nyolc elkészült autót, és összeszerelik a félkész kocsikat is, így legalább két tucat még kigördülhetett a Jensen utolsó modelljéből.
1999 Jensen S-V8 |
2001 Jensen C-V8 |
Azóta már az egykori Jensen gyártelepet is eldózerolták, így a márka újraéledésére vajmi kevés esély van. Mégis feltűnt újra a Jensen név az autós hírportálokon; 2008-ban a V Eight nevű angol cég, amely az elmúlt 35 évben a márka autóinak karbantartásával foglakozott, bejelentette a Jensen Interceptor S modellt. Ez persze nem egy új típus; a vállalat korlátozott számú, összesen ötven darab régi Interceptort kíván felújítani a 21. század igényeinek megfelelően. S a felújítás itt nem egyszerű karosszériapolírozást takar; a művelet négy hónapja alatt a kocsikat az utolsó csavarig szétszedik, az iszákos Chrysler motort a kukába hajítják, s a Chevy Corvette hatliteres, 430 lóerős LS2 V8-asával pótolják. Persze ettől még nem lesz Toyota Prius a Jensenből, de legalább elviselhető mértékűre csökken az autó fogyasztása, anélkül, hogy a teljesítményben kompromisszumot kelljen kötni. Természetesen a régi váltót a Chevrolet négyfokozatú automata erőátvitelére cserélik, a régi fékrendszert elöl-hátul AP tárcsák váltják fel, továbbá teljesen új elektronikát és futóművet építenek be. A rozsdásodást a fémlemezig csiszolt karosszéria elektroforetikus kezelésével és festésével akadályozzák meg. S mindezt csekély 74 ezer fontos áron!
2008 V-Eight Jensen Interceptor S |
Jellemző módon, mielőtt még az igazi hírverés elkezdődött, már 27 megrendelés érkezett az Interceptor S konverzióra. Ez ugyan messze nem a Jensen újraéledése, de kedvező előjel lehet, s talán még van remény arra, hogy ismét gyártásba kerüljön az a márka, amely elsőként párosította a nagy teljesítményt és az öszkerékhajtást a szolid eleganciával.