A Ferrari leginkább lenyűgöző sokhengeres és nagy sportkocsijairól nevezetes; a kompakt kategóriában soha nem gyártott versenygépeket - igaz az első hivatalos maranellói járgányban mindössze 1. 5 literes erőforrás működött, ám még ezt a 125-ös szériát sem illik kisautónak besorolni, már csak azért sem, mert a viszonylag csekély lökettérfogathoz is komplex V12-es hengerelrendezés járult.
Azonban már a kezdetektől voltak pletykák arról, hogy kis, négyhengeres sportautót fejlesztenek a maranellóiak. Elsőként 1950-ben egy 1.1 literes hathengeresről érkeztek hiradások, ám az kacsa volt, akárcsak a három évvel későbbi 350 (!) köbcentis mini-sportjárgányról szóló értesülések. Végül 1959-ben, újságírók egy szűk csoportja előtt Enzo Ferrari bemutatott egy Pininfarina karosszériás, Fiat 1200 alapokon nyugvó, 850 köbcentis négyhengeres motorral szerelt kis kupét, amelyet három teljesítményszintben kívántak forgalomba hozni: az alap a 64 lovas túrakocsi, a közepes, 74 lóerős GT verzió, illetve a dupla karburátoros, 84 lóerős sportkivitel. Végül azonban a nyakas Commendatore nemet mondott a kis járgányra, ami újabb két évre talonban maradt.
Az első "Ferrarina" prototípus alapja: 1957 Fiat 1200 Spider |
1961 őszén azonban a torinói autószalonon Bertone standján feltűnt egy Mille névre hallgató egyszerű vonalú kis négyhengeres sportkocsi. Hamar kiderült, hogy az ifjú designer, Giugiaro keze nyomát magán viselő karosszéria alatt a Ferrari - egészen pontosan a Ferrarinak dolgozó Giotto Bizzarrini - által kifejlesztett motor, és vázszerkezet rejlik. A Mille óriási sikert aratott a látogatók körében, ám Enzo Ferrari hamar lehűtötte a kedélyeket azzal a bejelentésével, hogy ez az autó soha nem fog Maranellóban készülni. Azonban - valószínűleg Bizzarrini nyomására - hajlandónak mutatkozott arra, hogy a kocsi gyártását licenszbe adja egy érdemes cégnek.
A szabadalmat végül az Oronzo de Nora olajipari és elektonikai társaság által létrehozott milánói Autocostruzione Societa per Azione, röviden ASA szerezte meg. 1962-ben Torinóban immár végleges formájában mutatkozott be az ASA 1000 GT Coupe, illetve egy évre rá a szintén Bertone tervezte nyitott 1000 GT Spider. Mindkét kocsi térhálós csővázra épülő üvegszálas műanyag karosszériát kapott, a motorháztető alatt pedig a Bizzarrini tervezte 1032 köbcentis, két vezérműtengelyes, két Weber 40 DCOE ikerkarburátorral szerelt 91 lóerő teljesítményű erőforrás dorombolt - ez az első, '59-es prototípus motorjának továbbfejlesztett változata volt. A kis gépszív hagyományos módon a hátsó kerekeket hajtotta meg egy négysebességes váltón keresztül, melynek 3. és 4. fokozata overdive-val volt ellátva. A felfüggesztése is hasonló volt a Ferrarikon alkalmazotthoz: elöl dupla négyszöghimbás független felfüggesztés volt csavarrugókkal, míg hátul hosszlengőkaros merevtengelyt találunk szintén csavarrugókkal. Az ASA műszaki fejlettségét mutatja, hogy mind a négy keréken hidraulikus tárcsafékek teljesítettek szolgálatot.
Az autó sorozatgyártása nehézkesen indult be - az ASA-nak soha nem voltak olyan korlátlan anyagi lehetőségei, mint a Ferrarinak -; ténylegesen csak 1964-ben kezdődött meg a közönség által Ferrarinának ("Ferráricska") becézett 1000 GT és Spider előállítása. A szériaváltozat karosszériáját Bertone helyett a torinói Ellena készítette, míg a vázszerkezet attól a Marchesitől származott, aki a Ferrari autóiba is szállította a vázakat. Hamar kiderült azonban, hogy a kiállításokon oly lelkes közönség nem igazán akar pénzt kiadni erre a korszerű technikája miatt meglehetősen drága kis kupéra. Az első évben mindössze 7 darab ASA 1000 GT épült meg, és gyártásának három éve alatt épphogycsak sikerült túllépni a verseny-homologizációhoz szükséges 100 darabos határt. 1967-ig összesen 104 váz készült el Marchesinél, amelyre 95 kupé, és 6 Spider karosszéria került, amiket az utolsó évben már Mario Marazzi milánói műhelye épített.
1965 ASA 1000 GT |
1965 ASA 1000 GT |
1965 ASA 1000 GT Spider |
1965 ASA 1000 GT Spider |
Még a szériaváltozat piacra dobása előtt, 1963-ban mutatkozott be az 1000 GTC nevű versenyverzió. Ez a típus alumínium Drogo karosszériát kapott, és motorjának méreteit 994. 6 köbcentire redukálta Bizzarrini, hogy az autó megfeleljen az 1 literes alatti kategória kiírásainak; emellett az erőforrás a jobb súlyeloszlás érdekében a hátsó tengely fölé került. Az eredeti elképzelések szerint a GTC az azévi le mansi 24 óráson debütált volna, ám igazából csak két évvel később tűnt fel kisebb jelentőségű versenyeken, miközben a Targa Florión 1070 köbcentisre felfúrt motorú szériaközeli GT-ket indított a cég. Az 1000 GTC végül is soha nem vált igazán menő versenyautóvá, alig néhány példány készült belőle - egyes források szerint egyedi darab maradt -, ám jó alapot nyújtott az ASA-nak a további fejlesztésekhez.
1963 ASA 1000 GTC Drogo |
1965-ben átszervezték a meglehetősen gyenge eladásokat produkáló céget. Az 1000 GT sorozatot kiegészítette a Párizsban bemutatott, hozzá meglehetősen hasonló, ám erősebb 1092 köbcentis 104 lovas négyhengeressel, és alumínium karosszériával szerelt 411 Berlinetta modell. Szintén fejlesztés volt a GT-hez képest, hogy már a sebváltó második fokozatát is overdrive-val szerelték. Az új jelölési rend szerint az első szám (4) a hengerek számát, míg az utolsó két szám (11) a lökettérfogatot mutatta.
1965 ASA 411 Berlinetta |
1966 ASA 613 RB |
1966 ASA 613 RB |
Ám a 411-es sem tudta megfogni a vásárlókat; belőle csak négy példány készült el. A keresletet az 1966-ban Genfben bemutatott radikálisan új 613 RB (Roll-Bar) modellel próbálták újból felfuttatni. A kocsiba - mint ahogy azt a neve is mutatja - egy 1290 köbcentis, három darab ikerporlasztóval szerelt soros hathengeres motort építettek. Ennek 124 lóereje bőségesen elegendő volt ahhoz, hogy egy ötgangos váltó segítségével a központi csővázra épített igen könnyű - és tegyük hozzá: nagyon tetszetős - karosszériát dinamikusan mozgassa; végsebessége még elődje ragyogó 190 km/h-s csúcsát is felülmúlta néhány km/h-val. A 613 RB a targatetős elrendezés klasszikus példája; a pilótafülke feletti műanyag panelt egy mozdulattal el lehetett távolítani, így a kupéból pillanatok alatt dögös spider lett. Az amerikai piac igényeihez igazodva elkészült egy nagy teljesítményű, 1755 köbcentis, 150 lovas négyhengeres is (618 RB). A gyakorlatban azonban ez a kocsi is megbukott; mindössze három darab készült belőle - köztük egy Le Mansban indított speciális változat. Utolsó dobásként az ASA megépített még egy Ford Cosworth motoros Formula-3-as monopostót, azután a milánói Ferrari-rokon 1967-ben beszüntette működését.
ASA 1000 GT Spider és 613 RB (forrás: http://www.quattroruote.it ) |