Akár találós kérdés is lehetne: mi köze van egy 55 éve elhunyt olasz Forma-1-es világbajnoknak egy holland milliomos telekügyleteihez? Hogy a kérdésre választ kapjunk, érdemes megismerkednünk egy autóbolond, szőrmók angol mérnökkel, Lee Noble-al, aki már közel harminc éve kápráztatja el a világot különleges kreálmányaival.
Lee Noble (Forrás) |
1983-ban jutott Noble arra az elhatározásra, hogy a korabéli C-csoportos versenyautókéhoz hasonló felépítést egyszerűsített formában a közútakra viszi. Ennek végrehajtására megalapította a Noble Motorsport Ltd. nevű céget és néhány munkatársával együtt nekiláttak kialakítani az utcai versenyautót. Az első lépés egy négyszögletes szelvényű csőváz kialakítása volt, amelyhez elöl a jó öreg Ford Cortina felfüggesztését, fékjeit és kormányművét passzintották, míg hátulra Renault futómű és fékek kerültek. A hátsó tengely fölé a Renault 30 2.6 literes, 130 lóerős PRV V6-osát - igen, ez a DeLorean erőforrás édestestvére - és transaxle elrendezésű váltóját építették be, Austin Princess hűtőrendszerrel párosítva. Mindezt üvegszálas műanyagból megformált, a C-csoportos gépekhez hasonlatos kialakítású, és festésű karosszériával fedték be. Első olvasatra ez csupán egy szoványos, a brit hagyományoknak megfelelően mindenféle összeszedegetett alkatrészekből tákolt kitautónak tűnik. Ez azonban jókora tévedés! Noble az Ultima Mk 1 névre keresztelt autót elsősorban tesztjárműnek szánta; a használat során hamar ki is ütköztek a Renault futómű hibái, így a szériagyártásra szánt Mk 2 kivitelnél már saját fejlesztésű felfüggesztést és Lancia Beta fékeket szerelt be.
1983 Ultima Mk 1 (Forrás) |
Az első sorozatgyártású Ultimát 1984-ben egy Ted Marlow nevű fickó vásárolta meg, aki azon nyomban versenyezni hívta Noble-t, az általa szponzorált sorozatba. Marlow egy 3.1 literes V6-os Ford motorral vette meg Mk 2-esét, ám a versenyek - melyek alatt bizony többször összeakasztották a bajszukat Noble-al - tapasztalatai erősebb motor után kiáltottak. Hamarosan beszerzett egy Formula 5000 specifikációjú, 6.2 literes Chevy small block V8-ast, s hozzá egy Porsche váltót. Ehhez természetesen át kellett alakítani a vázat, a felfüggesztést és a karosszéria hátsó részét, hogy a tervezettnél nagyobb motor biztonságosan beszerelhető legyen. Ezzel irányt mutatott az Ultima további fejlesztéséhez is. Közben Noble új karosszériamintát készíttetett a műanyag elemek formázására, s egy erősebb térhálós vázszerkezet is kialakított; megszületett a jóval fogyaszthatóbb külsejű Ultima Mk 3, amely hamarosan a brit versenypályák rossz szelleme lett. Hamar felfedezték ugyanis a vevők, hogy Marlow ötlete - az eredetileg kínált gyengécske Renault motor kicserélése a bivalyerős Chevrolet szívre - működik. Így az Ultima-Chevrolet konverziók "elárasztották" a hétvégi futamokat és a Forwell K-csoportos bajnokság versenyeit és ledaráltak mindenkit; sorra dőltek meg a köridők és sebességi rekordok a régóta bevált könnyű felépítés-erős motor kombináció révén. Hogy a pilóták igényeit kielégítse, Noble 1989-ben megépítette a nyitott Spyder prototípust, amelyet már kifejezetten pályára szánt - a többi modell elvileg versenyzésre is alkalmas utcai autó volt.
1984 Lee Noble (balról) és Ted Marlow (jobbról) Ultima Mk 2-esekkel versenyben (Forrás) |
Ted Marlow és Lee Noble a küzdelem után (Forrás) |
1984 Ultima Mk 2 (Forrás) |
Ultima Mk 2 (elöl) és Mk 3 (hátul) versenyben (Forrás) |
1989 Ultima Mk 3 és Spyder prototípus (Forrás) |
1989 Ted Marlow Chevrolet-motoros Ultima Mk 3-asa (Forrás) |
Csakhogy akkorra már érett a pofon a szigetország minden díját levadászó autógyártónak; 1991-ben kizárták az Ultima autókat a versenyekről erőfölényük miatt, amelyet a bírók sportszerűtlennek ítéltek. Így Noble ezután kizárólag az utcai kivitelekre koncentrálhatott. Barátja, Marlow magánhasználatra is vett egy Mk 3-ast, amelyet a jól bevált módon upgradelt, egy Motec befecskendezős, 5.7 literes Corvette motorral. Ezzel megint példát mutatott Noble-nak, aki elhatározta: ha a versenyeken nem bizonyíthat, akkor az utcai autók királyát fogja megépíteni. Ehhez kapóra jött a McLaren megkeresése; a Forma-1-ben akkoriban is éllovas csapat vezetője, Gordon Murray és a formatervező Peter Stevens egy közúti használatra is alkalmas szupersportkocsit akartak alkotni, a legjobbat, amit valaha építettek. Ehhez azonban egy olyan vázszerkezetre volt szükség, amely elviseli a hatliteres, 627 lóerős V12-es BMW motor teljesítményét, és nem tekeredik meg egy erősebb gázadás, vagy nagyobb kanyarsebesség mellett. Noble pedig nagyon jó volt a témában; sokszáz lóerős Ultima-Chevroletjei már évek óta bizonyítottak a pályákon. Az egyezség megköttetett és Noble leszállította az utolsó, 12. és 13. szériaszámú Ultima Mk 3-asokat a McLarennek. Az autókat természetesen jelentősen módosították; középre helyezték az egyetlen ülést, és szénszálasra cserélték a fékeket. A 12-es, Albert névre keresztelt prototípusba Murray-ék saját fejlesztésű hatfokozatú váltójukat szerelték, ám meghagyták az eredeti 5.7 literes Chevy motort. A 13-as, Edward nevű járgány azonban már a BMW V12-essel futotta a tesztköröket. A folyamat végére elkészült a Stevens alkotta monocoque váz és a háromüléses, szénszálas kasztni, s 1992-ben a monacói Nagydíjon bemutatkozhatott a lenyűgöző McLaren F1. A többi már történelem... Sajnálatos módon a fejlesztések lezárultával mind az Albert, mind az Edward prototípusokat bezúzták, így Noble és az Ultima autók történetének két legkülönlegesebb darabja semmisült meg.
1991 McLaren - Ultima Mk 3 Albert (Forrás) |
1991 McLaren - Ultima Mk 3 Edward (Forrás) |
1992-ben nagy változás ment végbe az Ultima történetében; Lee Noble eladta az autók gyártási jogát Ted Marlownak és otthagyta az általa alapított céget. Ha csak a számokat nézzük, Marlow vezetése igazi fellendüléshez vezetett; nyolc év alatt Noble összesen 26 autót tudott eladni, míg a kuncsaftból tulajdonossá előlépett fickó öt év alatt 150 kocsit állított kerékre, s napjainkra már 400 darabnál is többet adott el. Marlow elsődleges célja megegyezett Noble-éval: a legjobb utcai sportkocsit akarta elkészíteni. Ezért folyamatosan fejlesztette az új székhelyre, Long Itchingtonba telepített cég Ultima Sport modelljét. Szélcsatorna tesztekkel finomított a karosszérián, a nagyobb sorozatgyártás érdekében fejlesztette a gyártóeszközöket és bevezette az autót az USA ígéretes piacán is. Az autóba végre olyan kényelmi extrák is bekerültek, mint a zárható ajtók, a légkondi, vagy a CD lejátszó - így már tényleg nem csak a versenyzők, de a sportos szellemű, ám autójukkal a közutakon villantani akaró vevők is elégedettek lehettek.
2000 Ultima Sport (Forrás) |
Elkészült - talán a McLaren F1 mintájára - egy szénszálas karosszéria is, ám a technológia rettentő ára miatt ez sosem vált sorozatgyártásra éretté. Marlow irányításával lassan visszatértek az Ultimák a versenypályákra, majd a múlt évszázad végén bemutatta a jelentősen módosított GTR kupét, amely könnyebben összeszerelhetővé vált, ha valaki építőkészlet formában rendelte meg. Emellett javított aerodinamikája és erősebb szerkezete révén még alkalmasabb lett a versenyzésre és az American Speed szállította tuningolt, 460 lóerős Chevrolet V8-asok beépítésére. A GTR-ből is készült szénszálas karosszéria, ám most sem sikerült a költségeket annyira lefaragni, hogy értelme legyen a sorozatgyártásnak. 2000-re viszont beérett Noble majd' tízéves terve a nyitott versenyautóról, s megszülettek az Ultima Can Am és Spyder modellek.
2000 Ultima GTR (Forrás) |
2001 Ultima Can Am (Forrás) |
2000 Ultima Spyder (Forrás) |
2005 Ultima GTR 640 (Forrás) (Forrás) |
Ted Marlow helyét lassan az ifjabb Richard Marlow vette át, s ő egyre nagyobb teljesítményeket kergetett az Ultimával. 2005-re elkészült a 6.2 literes, 640 lóerős Ultima GTR 640, amely múltidőbe tette mostohatestvére, a McLaren F1 gyorsulási rekordjait. Nulláról hatvan mérföldre - vagyis közel százra - 2. 8 szekundum, 100 mérföldes óránkénti sebességre 5.8 alatt gyorsított, s mikorra a stopper 9.8 másodpercre ért, már meg is állt a kocsi. Ja, a végsebessége valahol 372 km/h körül van; s mindezt a McLaren árának töredékéért! A döbbenetes eredmények láttán még a roppant cinikus Jeremy Clarkson sem tudott mást mondani a Top Gearben: "Ez a kocsi tulajdonképp' minden létező utcai sebességi rekordot megdöntött!" Marlowék pedig még rá tudtak kontrázni: a kocsiból kialakították a kilenc másodperces 0-100-0 idejű GTR 720 kivitelt, amellyel nem mellékesen Stig új körrekordot állított fel a műsor pályáján, megverve Schumacher Ferrari FXX-ét...
S hogy eközben mit csinált Lee Noble? Nos, az kiderül a következő részből!