Minden egy 1958-as Broadway Musicallel kezdődött. Katsui Kawamata, a Nissan Jidósha elnöke ekkor tekintette meg amerikai útja során My Fair Lady-t, amely nagy hatást tett rá. Olyan hatást, amely a következő évtizedekben elkísérte japán egyik legprogresszívebb autógyártójának történetét.
<blh:post_more class="more" text="tovább »" />
A Nissan volt az egyik legközvetlenebb nyugati kapcsolatokkal rendelkező cég Japánban. Már a harmincas években alkalmazta a DAT autógyár és számos cég egyesülésével létrehozott Nihon Sangyo zajbacut (a harmincas években létező, a háború után betiltott konglomerátumforma) irányító Yoshisuke Aikawa a régóta japánban élő William Gorham repülőmérnököt és autókonstruktőrt, akinek története külön cikket érdemel majd. A két férfi célja egy, a nemzetközi mércéknek is megfelelő autó megalkotása volt. A zajbacu nevének rövid formájából létrejött Ni-San márkajelet először az Austin Seven alapú Datsun kisautókra (ebben nem ért egyet minden forrás), majd később a Graham-Paige licenc alapján gyártott hathengeresre alkalmazták, melyek gyártástechnológiájának fejlesztésében vett részt Gorham. Ez volt a híres Nissan Model 70, az új autógyár első modellje, amit a Datsuntól függetlenül árultak.
![]() |
1932 Datsun - a cég kezdete (Forrás) |
![]() |
Nissan Model 70 - az első Nissan (Forrás) |
Az USA és Japán közt fokozódó szembenállás miatt az amerikai férfi hazaküldte két gyermekét, míg feleségével új hazájában maradt, ahol 1941-re megkapták a Japán állampolgárságot és nevet is kapott; azután Katsundo Gorhamként. A sors iróniája, hogy ez egybeesik a két ország konfliktusának háborúvá alakulásával. Gorham és Aikawa viszonya megromlott a Nissan katonai szerepvállalása miatt, és Gorham gajdzsinként hamarosan házi őrizet alá került, ahonnan azonban „távmunkával” folytatta fejlesztéseit, amiért rendes fizetést kapott a cégtől.
![]() |
William Gorham - a Nissan első nyugati kapcsolata |
Ő vezette be a Canonnál (illetve eredeti nevén Kwanon fényképezőgépgyárnál) – ahol szintén tanácsadóként dolgozott – a Tervezett Napi Termelés rendszerét, amely hatékonyabb és szervezettebb gyártást eredményezett. Gorham 1949-ben elhunyt, ám az általa kitalált gyártási elveket tovább használták és fejlesztették mindkét cégnél.
A háború után a Nissan az angol Austinnal szövetkezett, amelynek révén nemcsak CKD (Complete Knocked Down) összeszerelést kapott az A40-es típusok gyártására, hanem modern know-how-t is a háború előtti Seven alapú járgányok továbbfejlesztésére. Az Aikawa mellett színre lépő fiatal vezető, Yutaka Katayama már ekkor szorgalmazta egyszerűbb, és megfizethető autók gyártását a hazai, és vonzó külsejű kabriók és kompakt sportautókét a fiatalkori kalandozásai révén jól ismert amerikai piacot.
![]() |
Yutaka Katayama, alias Mr. K. Az első, aki megértette a nyugati igényeket (Forrás) |
Javaslatára 1952 januárjára készült el a Datsun Sports DC-3, amely az eredeti, 1932-es Datsun Roadster és utódja, a ’35-ös Roadster konzervatív stílusát követő, ám azoknál tágasabb négyüléses kabrió volt. A Yuichi Ohta (szintén neves japán tervező) alkotta, 860 köbcentis, 25 lovas Austin A / Datsun D10 motorral és háromfokozatú szinkronizálatlan váltóval szerelt kisautó jóval olcsóbb volt, mint az Austintól licencelt A40-esek, de a közönség így sem nagyon vásárolta őket. Összesen talán ötven darab készült, amikor a cégvezetés a sorozat leállítása, és a megmaradt alvázak kisteherautóvá alakítása mellett döntött. Ohta vásárolt húsz darab kasztnit, és a háború előtti és utáni Datsunok részegységeit felhasználva készített egy saját sorozatot belőle.
![]() |
1935 Datsun Roadster (Forrás) |
![]() |
1952 Datsun Sports DC-3 (Forrás) |
Katayama az ötvenes évek elején személyes okokból néhány évet távol töltött a Nissantól, de 1955-ben újult erővel tért vissza. Fő feladata a márka amerikai piacra lépésének előkészítése lett, amelyet az Austin A50 Cambridge módosított, 988 köbcentis, 34 lovas négyhengeresével – ez a C jelű motorsor volt a cégnél – szerelt, 1957-ben bemutatott 210-es modellel kívántak végrehajtani. A kisautó sikeresen szerepelt a tízezer mérföld hosszú ausztrál rallin; a megbízható konstrukcióval talán első nemzetközi sportsikerüket érték el a japán autógyártók.
1957 Datsun 210 (Forrás) |
Katayama továbbra is ragaszkodott az Amerikában keresett és vevőcsábításra is alkalmas kabriók bevezetéséhez, így Kawamata san engedélyt adott a fejlesztésre. 1955-ben Ohta a 210-es modell elődjének az Austin A / Datsun D10 típusú, 860 köbcentis négyhengeresekkel szerelt 110-es alapjaira készített egy kabriót. Ebből sem készült túl sok, de jó kiindulást jelentett egy sokkal formásabb kétüléseshez. 1958-ban Ohta már egy jóval modernebb vonalvezetésű üvegszál erősítésű karosszériával szerelt nyitott autóban feszített. Az A80X névre keresztelt prototípus valószínűleg a Yamaha segítségével készült el – erre utal a karosszéria anyaga, amelynek kivitelezéséhez a hangvillás gyár segítségét nem lehetett kihagyni, és erre utal az autó kódjele, ami szintén hozzájuk köthető.
![]() |
1955 Datsun K110 Convertible (Forrás) |
![]() |
![]() |
1958 Datsun Sports A80X - a felső képen Yuichi Ohtával (Forrás)(Forrás) |
Az utóbbi autó karosszériája alatt már a 210-es modell technikája és erősebb motorja kapott helyet. A vezetőség rábólintott a sorozatgyártású verzió kifejlesztésére, így 1959-ben kigördülhetett az S211 kódjelű autó, amely a négyajtós 211-es típus sportos változataként szerepelt a katalógusokban – ahogy erre a neve is utal. Yuichi Ohtát az Austin Healey inspirálta, bár az arányai finoman fogalmazva sem túl szerencsések... Az autó Datsun 1000 márkajelzéssel futott, s bár Kawamata san sokat emlegette ekkoriban a Fair Lady elnevezést, hamar kiderült, hogy a gyengécske, alig egyliteres autó nem fog akkora sikerre jutni, mint a musical. Konkrétan: senkinek nem kellett a Tonouchi cég által karosszált műanyag kabrió, így alig húsz darab elkészülte után le is állították a gyártását.
1959 Datsun S211 (Forrás) |
A mérnököket visszazavarták a rajzasztalokhoz, ahol hamar papírra vetették a módosított típust. Ez részben már a P-széria, vagyis a 210-est felváltó 310 Bluebird modell szerkezetét, és annak kisteherautó változatának, a 223-as erős, 48 lovas 1,2 literes négyhengeresét és négyfokozatú váltóját kapta meg. Persze a szerkezeti elemek többsége még a régi, 210-es szedánból jött, így az autó a kissé bonyolult S (Sport) P (Bluebird) L (Left-hand drive, vagyis balkormányos) 212 (210-es, 1,2 literes motorral) jelölést kapta. Az immáron acélkasztni alatt keresztlengőkaros, torziós rudas felfüggesztés és mind a négy keréken dobfék rejtőzött. Az SPL 212 Fairlady-t 1960-tól csak az Egyesült Államokban árusították, ahol nagy sikert nem futott ugyan be a már kissé túlhaladott, kétszínű fényezésű autó, de figyelemfelkeltésre tökéletesen alkalmas volt. Az első Datsun versenyautót egy SPL 212-esre alapozva építette a helyi képviselet szerelője, Jean LePlant, aki döbbent kaliforniai nézők sorai előtt harcolt nem túl potens kabriójával.
![]() |
1960 Datsun 310 Bluebird (Forrás) |
![]() |
1960 Datsun 223 Pickup (Forrás) |
![]() |
1960 Datsun SPL 212 Fairlady korabeli prospektusban (Forrás) |
Katayama ugyan határozottan ellenezte, hogy a Fairlady jelölés szerepeljen az autón, de Kawamata ragaszkodott hozzá – számára az énekesnők szépségét és hangjuk tökéletességét tükrözte a kis kabrió. Katayama szerint viszont az amcsikat a legkevésbé sem érdekelte az autó szellemisége – nekik csak a stílus számított. A Fairlady stílusa pedig ugyancsak maradi volt; az ötvenes évek formavilága és a végtelen országutak hazájában nevetséges teljesítménye mindössze 288 jenkit győzött meg a gyártás egy éve alatt. 1961-ben bemutatták az erősebb SPL213-as modellt, amely dupla karburátorral már tisztességes 60 lóerős teljesítményt adott le, ám ebből is csak 217 példányt sikerült értékesíteni.
![]() |
1961 Datsun SPL 213 Fairlady (Forrás) |
A radikális változtatást nem lehetett sokat halogatni, így 1961-ben már bőszen készült a teljesen a 310 Bluebird alapjaira épülő utód, melyet a Bluebird belsőterét is megalkotó Hidehiro Iizuka tervezett. Ezt az autót már nemcsak Amerikának szánták, így jobb és balkormányos verzió is készült belőle. Végül 1963 augusztusában mutatkozott be a vadonatúj SP310 (japán) / SPL310 (amerikai) Fairlady kabrió. A még mindig erősen angolos stílusú, de már sokkal élesebb, határozottabb vonalvezetésű autóba a nagyobb Cedric szedán G15 jelű 1,5 literes négyhengeresét építették. Az első szériás balkormányosokba – összesen vagy 300 darabba - csak egy SU karburátorral, vérmesnek még mindig nem mondható 77 lóerővel szerelték az erőforrást, de hamar jelezték a vevők, hogy „Kell bele erős”! (copyright by Grafitember)
Így a motor teljesítményét hamar feltornázták a már jóval megnyerőbb 85 lóerőre, amit 1964-től már dupla karburátorral is megtámogattak. A futómű és differenciálmű, akárcsak a négysebességes váltó a motorhoz hasonlóan a Cedricból származott.
![]() |
Az 1961-es Datsun 1200 prototípus a tokiói autószalonon (Forrás) |
![]() |
1963 Datsun SP 310 Fairlady (Forrás) |
Az 1964-es nyári Olimpia körüli felhajtást kihasználva nyitotta meg a Nissan új körpanorámás galériáját Tokió Ginza negyedében. A hosztesszhölgyek kiválasztására hívták életre a Miss Fairlady szépségversenyt, amelynek első öt helyezettje lett az autószalon első öt helytartója. Ezt a hagyományt később is megtartották, így garantálva, hogy az exkluzív kiszolgálást a lehető legcsinosabb hölgyek biztosítsák.
![]() |
Miss Fairlady hatosfogat (Forrás) |
Az új széria végre meghozta a várt sikert, az eladott darabszámok szépen nőttek mind Japánban, mind Amerikában. Míg a nyugati parton LePlant hajtotta az új Fairladyket, a keleti parton egy Bob Sharp nevű fazon sétált be Paul Bruck Rambler és Datsun kereskedésébe, hogy új versenyautót szerváljon magának. Bruck látott lehetőséget a dologban és egy új Datsun Fairlady 1500-ast bocsájtott Sharp és versenyzőtársa, Allan Wylie rendelkezésére. Az első futamokon közösen használták a csak légyfogónyi szélvédővel szerelt vörös autót, majd a sikereket látva még egy autóval bővült a versenycsapat. Az SCCA 1964-es Észak-keleti Divízió Bajnokságában egy első és egy második helyezésével végül a harmadik helyre futott be a Bruck Fairlady csapat, amellyel jogot nyertek riverside-i Bajnokok Versenyére azév novemberében. Igaz, azt a versenyt nem sikerült befejezni, de a motiváció már megvolt a folytatáshoz. Az őket támogató Paul Bruck sajnos az év végén csődöt jelentett, így Sharpnak a kezébe kellett vennie az irányítást. A pénzügyi hátteret megalapozandó, szerelőműhelyt és autókereskedést, valamint egy boltot nyitott a connecticuti Ridgefieldben. Mikor ezzel megvolt, felkereste a Datsun keleti-parti igazgatóját, Kawazoe sant, akit hamar sikerült meggyőznie versenyistállójának támogatásáról.
1965-ben megalakult a Bob Sharp Racing, mint a Datsun első félhivatalos versenyistállója. A Fairladyket a korábbiaknál alaposabb tuningnak vetették alá; igaz az SCCA akkori szabályzatának megfelelően ez csak 1 plusz lóerőt és 8,6 kg-os tömegcsökkentést jelentett a széria autóhoz képest. Viszont a karosszériamerevítésnek és a tömegeloszlás javításának köszönhetően végre értékelhető versenyautóvá vált a kis kabrió. Olyannyira, hogy Bob Sharp megnyerte a vörös járgánnyal az 1965-ös Észak-keleti Divíziós bajnokságát, míg az azévben Daytonában megrendezett Bajnokok Versenyét a harmadik helyen fejezte be.
![]() |
Bob Sharp első győzelme a Thompson National-en 1964-ben (Forrás) |
Az addig angol sportkocsikkal versenyző pilóták érdeklődését egyre jobban felkeltette az olcsó japán verda; Sharp után ’65-ben már Tommy Allen is ilyen autót hajtott a Közép-nyugati Divízióban, és a Bob Sharp Racing abban az évben már felkészített egy autót Chris Jensennek is.
Nemcsak Amerikában hódított a Fairlady; az 1963-as suzukai Nagydíjon a Genichiro Tawara vezette ezüst színű autó a Touring Class (1,3 - 2,5 literes autók) aranyérmét szerválta be, olyan egzotikumokkal versenyezve, mint az Aston Martin DB4, vagy a Porsche 356-os versenyautók. A következő években az erősebb 1600-as modellek is sikerrel szerepeltek mind Suzukában, mind a Fuji Speedwayen.
![]() |
Genichiro Tawara Fairladyje (Forrás) |
Közben 1964-ben már bemutatkozott a tokiói autószalonon az erősebb, 1,6 literes, 96 lovas két karburátoros motorral szerelt SP / SPL 311-es modell, melynek formáját az amerikai / német Albrecht Goertz gróf finomította szinte olaszossá. Végül itt győzött Mr. K akarata, és az amerikai exportra szánt modelleket már csak Datsun Sports 1600 néven szállították; a Fairlady elnevezés megmaradt a japán verziókon. Miközben Goertz már lázasan dolgozott a modellsort leváltó autón a Yamahánál, Katayama kérésére elkészített egy európai stílusú kupét is a Fairlady alapjaira. Az SP 311-essel párhuzamosan Datsun Coupe 1600-ként bemutatott kupé CSP (Coupe Sport P) 311 Silvia néven került kisszériás összeszerelésre. Amilyen szép volt az autó, akkora bukta is; a kézzel kalapált karosszériaelemek gyártása költséges és lassú volt; a Silvia egy normál Fairlady árának kétszeresébe került. Végül 1968-ig összesen 554 darabot sikerült eladni a CSP 311-esből; az autó bukása is közrejátszott abban, hogy a Nissan végül visszautasította Goertz Yamahánál megépített Fairlady-utódját és saját tervezőit bízta meg annak kivitelezésével. Így a sértett gróf a Toyotának adta terveit, az új Fairlady pedig csúszott 1969-ig.
![]() |
1964 Datsun SP 311 Sports 1600 (Forrás) |
A szépséges Datsun CSP 311 Silvia (Forrás) |
A tengerentúlon Bob Sharp a második helyen zárta az 1966-os SCCA Divízió bajnokságot régi Fairlady 1500-asával, míg az új Datsun Sport 1600-assal csak a Bajnokok Versenyén indult, amit azonban nem bírt befejezni. 1967-ben a nyugati parton új ellenfél ütött tanyát, Duane Feuerhelm Datsun Auto Works Racing Team-je képében, amelynek versenyautójában a négyszeres SCCA bajnok Dan „Parky” Parkinson hajtotta a lovakat. A két pilóta az azévi Bajnokok Versenyén nézett egymással farkasszemet (miután Sharp ismét megnyerte a Divízió bajnokságot). És a keleti part Datsun versenyző itt sem vallott kudarcot; a győztes BSR autó mögött az Datsun Racing team gépe Parkinsonnal a volánja mögött csak a harmadik helyre ért be.
![]() |
Bob Sharp az 1966-os Bajnokok Versenyén Datsun 1600-asával. Ez a verseny nem hozott dicsőséget. (Forrás) |
Bob Sharp ’67 és ’69 közt egyaránt versenyzett a Datsun Sport 1600-assal, és az 1967-ben bemutatott SRL / SR 311-es modellel. Ezek már célzottan versenyautó alapnak készültek; meghajtásukról az új, kétliteres, 135 lovas felülvezérelt, felülszelepelt U20 motor és ötfokozatú váltó gondoskodott. A nem egészen egy tonnás kabriók elképesztően gyorsak voltak; s ezt a gyorsaságot lehetett még fokozni! Akét Mikuni / Solex karburátorral és könnyített vezérműtengellyel szerelt Competition verzió már 150 lóerőt adott le, s a végsebessége megközelítette a 200 km/h-t – mindezt 7,8 literes átlagfogyasztással.
![]() |
1967 Datsun SRL Sport 2000 (Forrás) |
Bár Bob Sharp és új pilótája, Jim Fitzgerald még végigvitte és meg is nyerte a ’68-as és ’69-es szezont (ez utóbbit a nagyon kis szériában gyártott Lightweight Roadster segítségével) a Datsun Sport 2000-el, a kulcspozícióban már egy régi ismerős, Peter Brock, és csapata, a BRE voltak.
![]() |
Bob Sharp Datsun Sport 2000-ese (Forrás) |
A kék-piros csíkos fehér Datsun Sport 2000-esek John Mortonnal és Frank Monise-zal, majd 1970-től John McComb-al a volánjuk mögött nem szóltak nagyon bele Bob Sharp dolgaiba, hiszen ők a nyugati oldal bajnokságaiban versenyeztek. Viszont a Nissan fokozatosan nekik adta át a gyári támogatást, így 1970-re a BSR egy közepesen tuningolt privátistállóvá fejlődött vissza, a BRE pedig egy fullos gyári csapattá vált, tüzet köpő, tízezret pörgő versenysárkányokkal.
![]() |
Új kihívó és az utód: Brock Racing Enterprises Datsun Sport 2000 és Fairlady Z (Forrás) |
Ekkor már új szelek fújtak Japánból; végre beérett a Goertz által félbehagyott és a Nissan saját mérnökei által teljesen újratervezett Fairlady. Az 1969 októberében bemutatott S30-as teljesen szakított elődjével; az addigi könnyű, kisméretű sportkocsiból egycsapásra hathengeres motorral szerelt túraautó vált. Bár a legtöbben innen számolják a Fairlady történetét, a fentiekből látható, hogyan jutott el a második világháború előtti roadsterekből némi nyugati ráhatással és japán tökéletességre törekvéssel az Amerikát meghódító könnyű versenyautókig a Nissan. Az új Z pedig tovább húzta a megkezdett vonalat. Innen folytatjuk!